Týdeník Rozhlas 07

Andělé zpěvačky Pavly Milcové

Své nové album vydáváte na vlastní značce Lampion Records. Byla to nezbytnost, nebo následek špatné zkušenosti s velkou nadnárodní firmou, která vám vydala předchozí desku Apollo 14?
Přešla jsem k SONY Music, která mě laskavě uvolnila a já si řekla: "Proč ne? Co mi brání vydat si písničky sama? Pohybuji se v oboru téměř 15 let, a rozumím tomu, co se děje. Navíc se mi potvrzuje, že je volba nevázat se, po všech stránkách výhodnější"

Novou desku jste opět připravila pouze s kytaristou Petrem Binderem, s nímž spolupracujete už řadu let. Vystačíte si sami?
Někdy si vystačíme, někdy přijdou další muzikanti. Oba rádi pracujeme ve studiu, ale pokud potkáme fantastické živé muzikanty, nikdy nás nenechají v klidu. Rádi bychom samozřejmě pracovali i s velkým orchestrem, já myslím, že na to i dojde, vše má svůj čas.

Jednou z nejpůsobivějších písní alba je Rosemary, v níž se vaše a Binderova hudba propojí s motivem slavné skladby kapely Procol Harum. Jak Rosemary vznikla, má nějaký zvláštní příběh?
Rosemary vznikala tak, že jsem si řekla, že chci napsat píseň a posadila jsem se k piánu. Připadalo mi to jako komické přání, ale hned z prvního rozloženého akordu, který jsem si na piánu zahrála, a který mi učaroval, vznikla píseň, kterou jsem pak dokončila s Petrem. Seděli jsme spolu u piána a vykřikovali možnosti.

Mentolový král obsahuje i coververzi Anděla od Karla Kryla. Proč jste si z jeho repertoáru vybrala právě tuto píseň?
Rozbil se mi totiž keramický anděl. Spadl a ulomily se mu křídla. Tak to začalo. Jinak s Karlem Krylem jsem se krátce znala a on mi dokonce první řekl, že budu profesionálně zpívat. Tenkrát mě slyšel ve Svobodné Evropě a chtěl nazpívat nějaký duet, ale já se bránila, nebylo to moje téma. No, ale Anděl je moje téma, navíc je to píseň velmi těžká, takže ji možná proto nezpívá ani Daniel Landa, na jehož projekt jsem také takto musela reagovat. Kryl je básník a vynikající zpěvák.

Píšete texty i pro jiné interprety, například pro "superstars" Anetu Langerovou nebo Vlastu Horvátha. Jak jste se k této práci dostala? Baví vás to, nebo jde o existenční nutnost?
Dostala jsem nejdříve nabídku od vydavatelství Anety a písničky, které mi poslali otextovat, mne velmi zaujaly - byly to vesměs světové hity v různých jazycích. Práce mě bavila a texty jsem psala s velkým nasazením. Jednání o penězích přišlo až po prodání 90 000CD. A pak se ozval Vlasta Horváth. Taková práce vás musí nejdříve bavit a pak je samozřejmě finanční přitažlivost na místě.

Taky na nové desce hrajete na kazoo. Čím vás tento nástroj tak přitahuje?
Jsem ráda, že jste si všiml mého kazoo. Byl to můj první dechový nástroj, miluji ho, vyjadřuji se s ním naprosto svobodně. Teď se učím na trubku, což je síla. Co nezazpívám, to zahraju. Bude to vynikající, ale musí se dost cvičit.

Společně s Petrem Binderem jste založili novou skupinu Voices. Co si od kapelového hraní slibujete?
Nová kapela je velmi osvěžující záležitost, pracuje se koncentrovaně na repertoiru a z nových písniček a z Martina Zbrožka (housle a piáno) vyvěrá pro mne radost. Slibuji si nové kluby, příležitosti i pohodu, kdy se tíha a radost z hraní dělí čtyřma, protože jsme kvartet - ještě s kontabasem Míry Honzáka.

V průběhu vánočních svátků Česká televize uvede filmovou pohádku Anděl Páně, na jejíž hudbě jste spolupracovala se skladatelem Milošem Bokem. Jaká to byla zkušenost?
Zpívám pouze vokály v závěrečné písni pohádky, ale Miloše Boka znám už mnoho let. Podílel se na mé první anglické desce Benighted jako pianista. A byl zjevením. Takových lidí je tady málo a já si všímám. Takže jsem ráda, že si všiml i on. Původně jsem vokály zpívala sama, ale slyšela jsem, jak se jeho zpěv s mým nádherně pojil, když mi předzpívával. Je to duchovně založený skladatel.

Jste autorkou řady literárních a hudebních pořadů pro Český rozhlas 3 - Vltava. Připravujete něco nového i pro rozhlasové posluchače?
Ráda bych, je to však práce pro mne velmi časově náročná, (čtení knih a shánění hudebního materiálu), protože chci, aby měl takový pořad trvalou hodnotu. Momentálně odpočívám. Nemluvě o tom, že nabídku na pořad si stejně nemůžete udělat sám. Ale ono všechno má svůj čas a já rozhlas miluji.

Milan Šefl