Mladá Fronta Dnes, Prosinec 03

Pavla Milcová vyrazila na mírovou hudební misi

Rozhovor
Praha - Písničkářka a zpěvačka Pavla Milcová, která dnes vystoupí v pražském jazzovém klubu v Železné ulici, je stejně jako Zuzana Navarová či Radůza mimořádnou osobností na domácí scéně. Milcová zpívá česky i anglicky, zvládne operní výšky i folkové balady. Dosud vydala tři alba.

Vaše poslední deska se jmenuje Apollo 14, což je symbol cestovatelské mise. Cestujete ráda po hudebním světě?

Ano. Baví mne zkoušet porozumět více žánrům a pak je ve vší úctě spojovat. Je to mírová mise.

Je váš spoluhráč a kytarista Peter Binder spíš členem posádky Apolla, nebo zástupce kapitána?

Jsme na to jen dva, takže kdo nespí, ten řídí. Máme to rozdělené takto: Peter je mimo čas a já mimo realitu. Ideální spojení pro meziplanetární lety. Peter vedle aranžování, skládání a hraní ještě navíc deskám dává čím dál tím lepší zvuk.

Co je v hudbě důležité?

Víte, asi to, že vůbec existuje. Zákon rytmu a harmonie. Zpívám o tom, že stojí za to žít a hledat svůj klid a mír. A hledám manažera.

"Láska nemůže pocházet od lidí", zpíváte v songu Život na Zemi. Je to vlastně netradiční píseň o lásce, stejně jako na ni navazující skladba Taxikářův smysl pro humor?

Ano, jsou to písně o vyčerpání a znovunalezení lásky. Příběh Marťana, který paradoxně přijel hledat zdroj lásky na Zem, a když odvysílá na Mars zdrcující zprávu, že na Zemi zdroj také nenašel ("Omluvte zprávu na Mars ze Země, vyslanec cítil se mizerně"), sedá vyčerpán do taxíku a nečekaně si zamiluje taxikáře a jeho dívku. Bohužel na tak malé ploše se mi nepovedlo ukázat taxikářův smysl pro humor, proto na něj poukazuji alespoň v názvu písně.

V Česku je zvykem zpěváky zařazovat mezi folkaře či rockery. Pokud byste přistoupila na tuto hru, kam vlastně patříte?

Asi tam, kde je mikrofon, pódium a citlivé publikum. Mají-li tam i citlivého zvukaře, oblékám pyžamo - tam jsem doma.