Milan Tesař,Reflex, 31.07.2003

Na nové planetě

Křehkostí mi připomíná Zuzanu Lapčíkovou, teatrálností Kate Bushovou, její potenciál pokryl již třetí autorskou desku. Jmenuje se Apollo 14. Originální písničkářka PAVLA MILCOVÁ o pozornost už volá řadu let. Konečně si jí všimla velká firma s vlivem.

Chtěla jste od nového CD něco jiného než od těch předchozích ?
Ne, je to pořád stejné. Hledání a práce. Album jsme připravovali tři roky, není to běh na krátkou vzdálenost.


Často šlo asi do tuhého. V bookletu píšete, že píseň Lásko, otevři! vás stála dvě zlomená žebra.
V životě jde do tuhého. Verš "Lásko, už mi vyjdi zpod mraků, otevři se zázraku a budem tomu říkat: obyčejné věci" mě napadl chvíli před tím, než mi přítel, který se bránil mému objetí, zlomil v závěji dvě žebra.


Již několik let spolupracujete s jedním s nejrespektovanějších kytaristů v zemi, Peterem Binderem. V čem je tak mimořádný?

Nevím, se Santanou jsem ještě nehrála, takže nedovedu posoudit.Líbí se mi jeho melodie a on, jako člověk. Peter je navíc ochoten se neustále učit a obětovat starý pohled na věc - ve hře i v aranžích. Taky hraje na bicí, perkuse, keybordy, album nahrál a sám smíchal.


Teprve třetí deskou jste se dostala k velké firmě, k BMG. Co si od ní slibujete?
Třeba to, že se mé písničku dostanou do rádia. Já nikdy nelpěla na malé firmě a už vůbec jsem si nahrávky nechtěla vydávat sama. Mám, co jsem chtěla, zároveň si nedělám iluze.


Co posloucháte za muziku?
Hlavně klasiku. Poslední objev byl Maurice Duruflé.


Měla některá z písní alba zvláštní příběh?
Samotnou mě pobavilo, jakou podobu jsme nakonec dali písni Laundrette, příběhu ženy, která se zamilovala do chlápka závislého na prádelních automatech. Přitom na koncertech dupu a tleskám jako v irské hospodě.


Přemýšlím nad obalem desky - na mořském pobřeží odcházíte ze záběru, zády k vám stojí muž, Peter Binder, nahý jako prst. Jak ho mám číst?
Řekla bych, že se ta holka právě vylodila na nové planetě. Ale nebylo to nečekané, nemá skafandr, je v pyžamu. Ten muž už je tam asi dlouho, už třeba ani nic nového nečeká. Možná se jde jenom koupat