Časopis Kleopatra, červen 2001, Pavel Horník

  JE KAŽDÁ VTEŘINA ORIGINÁL…

  se zpívá v jedné z písní Pavly Milcové. Zpěvačky a autorky, jejíž tvorba vyniká nad naší současnou hudební scénou. Její hlas a písně mají vzácnou moc, dotknou se vaší duše…

 

Dlouho jsem si o Pavle myslel, že je to spíše vymyšlená bytost. S její hudbou jsem se setkal úplně náhodou a asi rok jsem pak po této zpěvačce marně pátral. Zůstala mi jen průzračná hudba, kterou jsem léčil své deprese.

Až letos na jaře jsem se najednou ocitl na jejím koncertu, který nebyl uveden ani v kulturních přehledech toho města. Setkal jsem se tedy konečně s bytostnou písničkářkou Pavlou Milcovou, která je pro hudební kritiky nezařaditelným oříškem. Její hudba je ovlivněna skotskou lidovou hudbou, folkem, rockem, ale také jazzem - především díky plodné spolupráci se skvělým jazzovým a bluesovým kytaristou Petrem Binderem, se kterým právě připravují druhé společné album.

Vaše písně na mne působí neuvěřitelně čistě. Jakoby ani nebyly určeny našim civilizací unaveným uším. Jakoby si je zpívala Pavla tančící na rozkvetlé louce sama pro sebe. Čím to je, že tak působí?

Nevím, ale pokud tak působí, dělá mi to radost.

Skládáte a zpíváte spíš pro svoje potěšení nebo hlavně pro lidi?

Mě to baví zpívat pro lidi. Je mi na pódiu dobře. Ale je mi dobře i doma, když si dám sluchátka a zpívám si pro sebe. Vytvořím si  svůj zvukový pokojík a pohybuji se v něm. A když mě napadne něco nového, co je dobré, těším se na okamžik, až se to naučím a až to lidi uslyší.

V písni Hvězda na nebi zpíváte, že život je perský koberec. Co z toho vašeho koberce vás nejvíc ovlivnilo?

Já bych dodala ještě druhou část toho verše - život je sice perský koberec, barevný a pracný, ale je to taky strašák v poli kapusty. A co mě ovlivnilo? Hodně mě ovlivnilo, když jsem se naučila číst. To byla pro mne velká věc. Já strašně ráda čtu. Fascinuje mě tištěné slovo. Ráda čtu poezii nebo si prohlížím nějaké obrazové publikace. V takové svojí komůrce si sednu do křesla a tam si je prohlížím.

Taky mě ovlivnilo, když jsem se mohla poprvé dotknout  piana. A samozřejmě lidé mě ovlivnili.  Já jsem vždycky hledala kováře. Jak se říká, že se má jít přímo za kovářem.  Každý hledáme své vymyšlené bytosti.

Myslíte, že je temperamentnost vašich některých písní odrazem zbytku ušlechtilého divocha (nebo indiána), který v nás snad ještě dřímá?

To nevím. Já nemyslím, že jsem došla až takhle hluboko, abych se dostala ke svému divochovi. To bych možná už ani nezpívala. Spíš je to moje povaha.

Je to o momentální náladě? 

To ne, o náladě ne.

Jakýma očima se dnes Pavla dívá na svět kolem sebe?

Já bych řekla, že jsem takový klaun.

Co cítíte, když stojíte na pódiu? Máte pocit, že něco dáváte nebo přijímáte?

 Když jdu na jeviště, snažím se být maximálně zklidněná, abych udělala všechno, co mám. Já vím, že jsem tam dobře. A vím, že mám co říct, čili to říkám. Ale jde o to, abych k tomu vlastně nic nepřidávala a prostě tam fakt  byla, protože ono se taky dá tam nebýt. Můžete se snažit vytvářet jen představu o sobě, předvádět se a v tu chvíli tam nejste. A musíte mít lidi rád. Pak už se uvidí.

Utíkáte od tohoto světa na svůj ostrov k vašim básním a zpěvu?

Z toho světa? Ne, o čem by pak byly ty básně a písně.

 Takže žijete tím, co děláte a tím prapodivným světem okolo se nenecháte příliš ovlivňovat?

No, já právě nevím jestli je ten svět prapodivný. Myslím, že svět je pořád stejný, ale vnímání lidí se mění. Proto je tolik písniček o stejné věci, ale pokaždé jsou jiné. Já nevím jaký je svět. Ale nemám potřebu před ním utíkat. Často je mi líto. Mrzí mě, že si soused pouští do noci televizi tak, že nemůžu spát.

Píšete písně raději, když jste veselá nebo smutná?

Já, když jsem veselá, tak jsem veselá. Když jsem smutná, tak jsem smutná a když mě něco napadne, tak píšu. To není ovlivněno náladou. Buď mám vhled, který dokážu zúročit tím, že něco napíšu, nebo můžu mít vhled a jsem jen smutná či veselá, ale to může být také krásné.

Dá se tomu poručit? Třeba: „Tak dneska budu psát!“

To ne. Taky jsem to zkoušela, ale nevyrovnalo se to věcem napsaným při správné konstalaci.  

Máte pocit, že už jste našla svoji životní cestu?

Spíš cítím, že jdu. Vím, že nestojím na místě a to je pro mne důležité. . …„Snad není cest, jen lidé jdou,“ říká Šrámek.

Máte před vystoupením přesně připraveno povídání k písním?

To ne, ale někdy si vzpomenu na něco, co už jsem někdy řekla. Jindy chci říct, co se mi dnes přihodilo, ale pak na to třeba zapomenu.

Jednou jsem měla takový polosen. Ptala jsem se vněm: „Co v životě můžu?“ A někdo mi odpovídal: „Můžeš všechno, ale nesmíš si to předříkávat.“ Takže tak. Někdo si třeba může předříkávat, ale já asi ne. 

Myslíte, že tvorba může nahradit lásku, nebo vyrůstá přímo z lásky?

Tvorba vyrůstá z lásky. Ono, celý život  hledáte, co je láska. Vyrůstá z touhy. Čím větší touha, tím lépe.

„To pod vodou je nám lépe, ale vlny píseň nepropustí,“ zpívá ve vaší písni Rusalka. Cítíte se v tomto světě jako pod vodou? Jaké jsou ty vaše vlny?

Samozřejmě taky vždycky všechno v životě nezvládám. Jaké jsou moje vlny? Asi neschopnost přenést se rychle přes špatný zážitek. . Přála bych si vnímat  jako dítě. To kolikrát upadne, zabrečí a pak vstane a vůbec neví, že se něco stalo. Já si všechno připouštím. A technické podmínky pro hraní v klubech jsou někdy tristní, nepropustí zpěv ani kytaru.Často si zoufám, když tu  lidi nejsou pro lidi. V restauracích řve rádio a já nevím proč.

Dnešní střední Evropa je takový ateistický svět bez víry. Vaše písně působí jakoby odrážely zbytky toho duchovna, které tady bylo vykořeněno…

Já si nemyslím, že dnešní střední Evropa je svět bez víry, jen si nesmíme plést poutač s obrazem.

 Podle vás tady to duchovno tedy je. Ale kde je? Kde ho hledáte vy?

Já ho nehledám, buď ho vidím nebo ne. Já vám k tomu řeknu větu, co jsem dneska zase četla. Myslím, že se ten spisovatel jmenuje Martin Buber. On říká, že Bůh je všude, kam ho pustíš. A já to beru. 

Jde o to - spíš nepřekážet přirozenosti. Na to musíte něco umět a musíte být srovnaný sám se sebou. A to trvá někdy celý život. Rozhlédnu se kolem sebe v lese. To je jako s houbama - nemusím přinést plný košík , mně stačí, že tam všude jsou, cítím je. Proč by tam nebyly?

Píšete texty česky a anglicky. Je to tak, že pokud si s něčím jeden jazyk neví rady, tak použijete druhý?

To ne. Já jsem k angličtině přišla ve dvaceti a není to můj rodný jazyk. Někdy se mi zdá, že čeština tím, že ji znám hodně, mi vlastně znemožňuje psát. Znám tolik různých významů a tolik asociací a spojení.  Tak je  angličtina  pro mne někdy jednodušší. A navíc má jiný rytmus.

Máte nějaké oblíbené místo, kde ráda píšete?

To nevím, já jsem se takhle nepozorovala. Ale vlastně ano, v taxíku v Caracasu. ( Smích ) Tam jsem napsala část Hvězdy na nebi.

Na otázku, jestli jste racionální, jste jednomu novináři odpověděla, že v každém vidíte originální vesmírný koráb. Co myslíte tím vesmírným korábem?

No, ale také jsem řekla, že mě to někdy zmáhá. Vím, že každý má svůj složitý systém a svoje zákony. A že každý člověk opravdu, dělá v danou chvíli to nejlepší co může. I když se mi to třeba nemusí líbit, i když je třeba zlomyslný, tak v tu chvíli prostě nemůže být lepší. A už to je vlastně pozitivní. Ale samozřejmě, že nás zmáhají arogantní střety, ponižování, násilí...Také se dívám na zprávy, i když ne denně, protože to bych nevydržela. Ale zase záleží na tom, kdo ty zprávy dělá. A mě by bavilo, kdyby televize udělala pořad, který by se jmenoval: Dobrá zpráva. Takových dobrých věcí je! Tak proč si nedělat radost? Vždyť to všichni tak strašně potřebujeme! Právě jsem dostala zprávu, že v Anglii takový pořad zavedli kvůli princi Charlesovi. God save The Prince!   

Co byste si přála, aby si lidé z vašich písní odnesli?

Chtěla bych lidi trošku povytáhnout z jejich ulity. I když, ne každý ji má. A chci je potěšit.

Jak píšete písně? Máte doma srovnány popsané listy papíru?

Někdy je ani nepíšu. Buď si je pamatuji, protože to nejlepší si člověk pamatuje, a nebo ať to jde pryč. Mám je většinou napsány na různých účtech a kouscích papíru, na tom, co zrovna leželo na stole, hraji si je na kytaru, někdy na piano a nahrávám.

Jste pracovitá?

Když mě něco baví, tak dokážu pracovat až do zemdlení, ale jinak jsem líná jako veš.

Máte nějaké téma na písničku, které chcete udělat, ale nevíte si s ním rady?

Těch by bylo… Ale spíš takhle - viděla jsem knihu francouzského malíře Redona, ve které si povzdychl: „Ano, taky bych rád maloval něco jiného.“ A já jsem tomu  rozuměla. Ke mně píseň prostě přijde a já ji napíšu, jak nejlépe mohu. Ale, abych si předem řekla o čem  má být, to u mě nefunguje. A ještě něco vám řeknu: Vy jste se vůbec neptal na Petra Bindera a přitom je to můj nejoblíbenější člověk na světě.