Rock&Pop, Ivan Hartman

ZAPAMATUJTE SI JEJÍ JMÉNO

Je jí 27 let. Studuje na filosofii angličtinu a češtinu a právě učí Angličany, Američany a Japonce česky. Písničky si píše sama a začalo to v Glasgow. Získala tehdy roční stipendium a odjela studovat anglickou fonetiku a sociolingvistiku. Na kytaru příliš neuměla, ale napsala několik anglických textů, které zhudebnila a rozhodla se vystoupit na hudebním festivalu v Edinburghu. Pomohla jí k tomu drzost a Vladimír Merta (který ji po čase seznámil s kytaristou její dnešní kapely: Představím ti dalšího génia, řekl tenkrát). Zkrátka si věřila, vyčítejte jí to.
Jmenuje se PAVLA MILCOVÁ a zkuste si to jméno zapamatovat, je to jeden z nejzajímavějších dívčích hlasů, který právě zpívá v Čechách folk či rock.

JE V POŘÁDKU
Všechno, co se ve mně tehdy dělo, celý můj vnitřní svět byl v angličtině...
Jaký je ten svět?
V těch textech najdete jen jednou slovo láska, ale přitom všechny texty jsou o ní. O lásce ve všech podobách, třeba k lidem, se kterými jsem se setkala a kteří lásky nikdy moc nedostali, kteří ztratili domov ...Já vím , že tenhle svět skončí špatně, nevidím z něj úniku... To není moc optimistický, ale je to krásný. Kde jinde si uvědomíte dar života než v pekle...
Jste případ pro psychiatra?
Já myslím, že tenhle svět je případ pro psychiatra a já jsem jeho součástí. Ale nepůjdu za ním, má svých starostí dost...Já jsem v pořádku.

"Chtěla bych být komikem. Smích je krásná věc, je to druh poznání. A když v někom vyvoláte smích, který je druhem poznání..., co víc můžete chtít?

"Malý Joe, vypráví o starém tulákovi, se kterým se setkala v Glasgow v parku. Je to piják, kterého jsem vyfotila, seznámili jsme se a začali si psát. Psal mi dopisy, jaké jsem v životě od nikoho nedostala. Byl na dně a psal mi všechno to, co si o něm myslí "společnost",. Jak je nemocný, jak špatně bydlí, že je takový malý Joe ... Jako kdyby nebyl nikdo, jen snůška toho, co si o něm myslí ostatní.
Odejdi bolesti této duše / Duše je plná nemoci / duše je plná samoty / duše malého Joea / Joe, ty dopisy, cos mi poslal, mě bolí / Chybí v nich slabiky / chybí v nich radost/ Tvoje dopisy, Joe//. / A teď je dusnej den/ ty se díváš na fotbal / A já jsem tak strašně daleko / Joe, já ti teď zazpívám / A ty prosím tě dobře spi / Joe.

Vy ho milujete ...
"Ale o to jde!" vykřikla.

ZASTIŽENA TMOU
Jejich deska se bude jmenovat Benighted, zastižený tmou. Mohlo by to také znamenat někdo, kdo si příliš neuvědomuje. To jsem já. Ale přesto mi jde spíše o zachycení světla v téhle tmě.
Díky / pták přežil bouři / pes ukrad kost / Napětí zmizelo / Díky /Nebe se otevřelo a nebylo samo / Nebe je tak otevřený / Kámen se strefil do kamene/

(To je taková hra, někdy, když nevíte jak dál, nevíte, co by vám pomohlo, vyhoďte kámen a zkuste ho trefit druhým......)
/Nebe / a běž běž běž za roh/ leť nad vysoko / a poslouchej za šepot / než ti dojde, že můžeš být úpně všechno/ nebe je tak do široka otevřený / tak leť běž poslouchej/ Než zmizíš .
/ Díky/ Pták přežil bouři / Pes ukrad kost / Napětí zmizelo.// ...
...Mám přítele, který tvrdí, že dnes je těžké vyjádřit něco nového, protože všechno už bylo řečeno a všichni jsme unaveni koncem století. Má sice pravdu, ale já vidím smysl i v tom, že jsem se narodila právě do takové doby. Potřebuju něco dělat a né sedět v hospodě a čekat, až mě vykopnou. Totiž Beckett píše: "Vykopli mě a dali mi peníze". Tomu se vždycky začnu smát.
NÁMOŘNÍK
Má slabé ruce a skoro slepé oči/ ale chce být námořníkem/ v jeho životě je jedna chyba/ Chtěl by být sám / Ale musí u toho někdo být.
Byla jsem na jednom ostrově a napsala o tom písničku Námořník. Je o mně a o čase, kdy se smráká, kdy ztrácím odvahu. Jsem sama, ale vím, že z té samoty se chci dostat, a to chtění je důležité. Jsem spíš samotář, ale strašně ráda jsem mezi lidmi, když vím, proč tam jsem, když jim chci něco říct nebo oni mně. Jsem neštastná, když mám být mezi lidmi jenom proto, že se sešli.
Myslíte, že čekají na to, že jim chcete něco sdělit?
Četla jsem názor jednoho amerického zpěváka: "Mé písně svět nepředělají. Svět je nepotřebuje. Ale já je potřebuji, aby svět nepředělal mě." Dobrý.
Čeho se chcete dožít?
Duchovnější doby, řekla."

WebZdarma.cz