Jiří Hlinka, Ihned.cz, 03.07.2003

Pražská písničkářka vydává pod názvem Apollo 14 své třetí album

Milcová vzhlíží ke hvězdám

Praha, 3. 7. 2003

Milcová vzhlíží ke hvězdám

Odbýt nové album Pavly Milcové s názvem Apollo 14 konstatováním, že jde o typický projev moderního písničkářství, by bylo nespravedlivé, ale i nepřesné. Milcová totiž ve třinácti nových skladbách nabízí mnohem více: od ryzího folklóru, přes bossa novu a progresivní folk až po takřka trip hop. Nádavkem přináší osobní zpověď, jež by místy slušela i existenciálním básníkům.
Nová nahrávka se nejmenuje Apollo 14 náhodou. Stylizace do kosmické lodi umožňuje Milcové mít blíže ke hvězdám a zároveň pozorovat zemskou základnu z nadhledu. Obé se do jejích písní promítá. Melodie jsou zpravidla vzdušné, hravé, nápadité, plné vzletů a obratů. Texty se naopak nebrání hořké reflexi obecných poměrů nebo zachycují niterné pocity samotné autorky.
A v neposlední řadě - pestrou cestu galaktickým prostorem nabízí už jen poslech pětačtyřicetiminutového alba. Začíná moderní interpretací lidové písně Červené jablčko, které je takřka z ranku Čechomoru, aby po rozmanitých zastávkách, nevyhýbajících se ani dětsky laděné tvorbě, skončila u latinsko-amerických rytmů.
Snad i kvůli tvůrčí rozmáchlosti může první přehrání Apolla 14 posluchače svádět k jistému zjednodušení. Namátkou: Skladby Žabka oranžová a Pan Tečka jsou jako vypůjčené z pohádek rozhlasového Hajaji. Ne úplně zřejmé je zařazení dvou "lidovek" (vedle Červeného jablčka také Čí to husičky).
Až po čase se začnou vyjevovat zřetelnější kontury autorského záměru: bez ohledu na jazykové klišé jde o mozaiku, v níž se blýskají Milcové imprese bez jediného náznaku uměleckého kalkulu.
Zpověď ovšem přesahuje hudebnici samu. Má širší platnost a nesporně i schopnost oslovit širší publikum. Jednoduše, bez metafor, navíc s hudebním obalem, jemuž se slastně podléhá. Ostatně sama Milcová k tématu nekomplikované přirozenosti v písni Lásko, otevři zpívá: "Lásko, už vyjdi zpod mraků, otevři se zázraku a budem tomu říkat: obyčejné věci."
Na posluchače přesto čekají mnohé nástrahy. Na jedné straně se Milcová nebrání banalitě ("Nepoznal včas svoje meze a něco na něj leze"), do stejného textu - Život na Zemi - však zašifrovává i zneklidňující poselství ("Život na Zemi se skládá ze samoty a z letu samotou ... Láska nemůže pocházet od lidí..."). Obdobnou hru nastražila i v žánrech. V Je daru bez obalu posluchače naladí na lehce melancholické folkové rozjímaní. Avšak hned v následující písni mu zasadí (velmi příjemnou) ránu v podobě acid-trip-hopové Laundrette.
Apollo 14 je zkrátka uzrálý plod, který láká k utrhnutí. Jeho mírně trpká příchuť však není způsobena špatnou odrůdou. Vliv tu mělo spíše prostředím, v němž plod vyrůstal.
Pavla Milcová: Apollo 14, BMG 2003, 45 minut.